Főzzünk! Avagy a magyaros-mexikói csirkemáj elkészítési fortélyai.
Kezdve az elején, szögezzük le, én nem vagyok egy kész, valódi konyhatündér.
Bevallom töredelmesen, feleségként, szakácskönyvből tanultam meg még a paprikás krumpli elkészítését is. Mai napig sok-sok tradícionális magyar étel elkészítésének hozzá se fogok, mert túl nagy falatnak tűnik számomra. A családom azonban nem hal éhen, eszünk finom, frissen elkészített ételeket.
A csirkemáj sokáig számomra ízetlen dolognak hatott. Szerettem ugyan, de vágytam egyfajta fűszeresebb változatára.
A pirított hagymán megforgatott máj régi alapja a konyhaművészetünknek.
Ennek továbbfejlesztését készítem el, immár sokadik éve, többszöri próbálkozásokkal, finomításokkal –és szerencsére ezt nem tudjuk megunni.
Hozzávalók:
- 500 gramm friss csirkemáj /fagyasztottal legalábbis én nem szeretek dolgozni/
- 2-3 nagy fej hagyma /szeretem kombinálni úgy, hogy 1 fej lila hagymát és 1-2 vöröshagymát készítek elő/
- apróra kockázott bacon, kb. 1 kis maréknyi
- mexikói /vagy franciasaláta, vagy egyéb, vegyes/ fagyasztott zöldség keverék
- őrölt piros paprika
- egyéb fűszerek, mint: bors, oregano (őrölt szirokfű –hogy magyar nevén is nevezzük olykor), fokhagyma por, só, petrezselyem, őrölt rozmaring
Elkészítés:
A hagymát ugye apróra vágjuk, zsiradékon üvegesre pároljuk, sózzuk.
/1 „apró” gasztro tipp: főzőcske tanulmányaim elején hallottam azt a bölcseletet, és be is tartom, hogy húst, májat nem sózunk! Előtte, a hagymát sózzuk! Ha mégis sótlan lenne a főztünk, megvárjuk a legvégső lépést, és amikor már lekapcsoltuk alatta a gázt, akkor tehetünk egy egész kis sót még pluszban rá –de legjobb, ha már akkor sem, hanem inkább az asztalra készítünk sót, hogy ízléséhez mérten után sózhassa aki hozzáfog./
Hozzá tesszük a megmosott, feldarabolt májat, a felkockázott bacon-t és jól átforgatva, magas lángon fehéredésig pirítjuk. Ekkor őrölt piros paprikát, oreganot, petrezselymet, fokhagyma port, borsot szórunk rá –mindenből mértékkel, és 1 kávés pohárnyi vízzel felengedjük. Átkeverjük párszor, majd hozzá tesszük a zöldségkeveréket. Ez utóbbit én nagy kiszerelésben veszem, annyit teszek bele, amennyit az edényem enged, illetve ami arányos mennyiségnek tűnik, hogy se kevésnek ne hasson a áj mellett, se soknak.
A zöldségkeverék beletétele után újra teszek hozzá egy kis vizet, és fedő alatt összepárolom (én ehhez az ételhez például nagyon szeretem a fogós, üveg tetejű kerámiával bevont serpenyőt –de ennek híján készült már el más edényben is)
Amikor a zöldségek is puhultak már (ténylegesen néhány perc ez mindössze), a fűszerek már varázslatos illattal lebegik be a konyhát –és átjárják a ragunkat. Lekapcsolás után azonnal szoktam leheletnyi őrölt rozmaringot is ráhinteni –ezt érdemes kipróbálni első elkészítésnél 1 kivett adagon, mert karakteres ízű fűszer, amit nem mindenki szeret!
Köret. Szükséges hozzá, illetve körettel lesz belőle igazán főétel, egy gyors ebédhez, de mi fogyasztottuk már egyszerűen friss, meleg kenyérrel is! Isteni.
Nekünk az miatt is más és más ez az ebéd, vagy vacsora, hogy a köret gyakran változik!
Van családtag, akinek krumplipürével a legjobb, de van, akinek sült krumplival. Tésztákkal, rizzsel is nagyon finom!
Igazán magyaros nokedlivel (galuska) lesz.
Fotósnak közepesnek se vagyok túl jó, de azért pár saját fotót mellékelek.
Próbáljátok ki!
Jó étvágyat!